top of page

Styl naszej pracowni

Krawiectwo neapolitańskie 

Napisać, że szyjemy zgodnie z włoskim duchem krawiectwa to tak,  jak powiedzieć, że lubimy auta z wizerunkiem
konia w logo, wszystkie są fajne ale każde zupełnie inne. Włoskie krawiectwo jest przecież bogate, a samo pojęcie nie tak jednoznaczne jak mogłoby się wydać.
My zakochaliśmy się w Neapolu i właśnie zgodnie ze szkołą tamtejszych mistrzów wykonujemy nasze garnitury. 

Anatomia

Najważniejszą, a zarazem najbardziej wymagającą częścią neapolitańskiego krawiectwa są ramiona. W większości marynarek spotkacie się ze sztywnymi, mocno podszytymi poduchami, które są bardzo charakterystyczne dla krawiectwa brytyjskiego oraz rzymskiego. Taki sposób szycia pomaga ukryć wiele krawieckich mankamentów.
W krawiectwie neapolitańskim ramiona marynarek wykonuje się bez poduszek! Potrzeba prawdziwego magika, aby ramie było miękkie, zaokrąglone, a przy tym dopasowywało się do ciała w trakcie noszenia. Marynarka neapolitańska posiada wysoko podkrojoną pachę, która zapewnia swobodę przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego, lekkiego wyglądu. Rękawy wszywamy ręcznie i na życzenie klienta wykonujemy spalla camicia, która pozostawia grinze,  czyli niewielkie zmarszczenie. Dyletant krawiecki może postrzegać je jako niedoskonałość w przeciwieństwie do miłośników tego stylu, którzy doceniają wspaniały kunszt i niewymuszone piękno. Niezależnie od tego, czy rękaw jest wszyty na gładko ,czy posiada grinze, szew centralny  ramion skierowany jest ku tyłowi.  Według neapolitańskich krawców pomaga to objąć szyje klienta "comme l'abbraccio 'e n'amico"  (w sposób przypominający uścisk przyjaciela). 
DSC_1641-2.jpg
DSC_1704-2.jpg

Same ramiona nie przesądzają o tym, czy marynarka jest uszyta w neapolitańskim stylu. Musi ona posiadać również obfite klapy z wysoko umiejscowioną kozerką. Takie rozwiązanie pozwala zbudować wrażenie sylwetki atletycznej
typu V. Pamiętajmy, że włoskie krawiectwo to gra detali! Marynarki neapolitańskie posiadają kieszeń piersiową typu barchetta (łódka), zapinanie są na dwa i pół guzika oraz mają kieszenie pignata przypominające kieliszek od brandy, co jest swobodnym dodatkiem , który nie musi być obecny w bardziej formalnych marynarkach. Na życzenie klienta wykonujemy podwójne stebnowanie, czyli doppio impuntura, które jest prawdziwą wisienką na torcie neapolitańskiego krawiectwa. 

Wychodzimy na przeciw potrzebom pokolenia ceniącego wygodę i przewiewność, ale niechętnego by w pogoni za komfortem pożegnać się z elegancją. 

DSC_3070.jpg
DSC_3079.jpg
Konstrukcja 

Luksusowa tkanina i świetny krój to nie wszystko! Ważna jest również konstrukcja, czyli wnętrze marynarki. To ona w dużej mierze przesądza o jakości i przyjemności jej użytkowania. Nasze ekskluzywne garnitury i marynarki wykonujemy w oparciu o konstrukcję Full Canvas oraz Half Canvas (czyli na tzw. pełnym oraz półpłótnie). Oznacza to, że wewnątrz marynarki zamiast kleju znajdziecie płócienny wkład, który zapewni dobry przepływ powietrza i znakomite układanie się marynarki. 

 

Canvas oznacza również trwałość! Znacie to niemiłe uczucie kiedy po odebraniu marynarki z pralni zobaczyliście bąble na całym przodzie? Oznacza to, że wewnątrz marynarki odkleiła się klejonka i marynarka nie odzyska już dawnego wyglądu. Przy konstrukcji  płóciennej nie ma takiego ryzyka, ponieważ nie ma co się odkleić!

Płótno pomaga rozłożyć napięcie z punktów naprężenia ramion i łokci zapewniając jak najlepsze ułożenie marynarki! 

 

Konstrukcja płócienna przeznaczona jest dla mężczyzn, którzy szukają dobrze skonstruowanego garnituru, zapewniającego idealne połączenie jakości i luksusu. Płotno to również wyższa cena, ponieważ wiąże się to z ilością pracy i stopniem skomplikowania szycia takiego garnituru. Mając świadomość, że używamy tkanin od topowych, światowych producentów wybór nie mógł paść na inny rodzaj konstrukcji, ponieważ stosowanie klejonki do Loro Piany to tak jakby do Bentleya zakładać kołpaki.

 

 

Do szycia naszych garniturów podchodzimy z Włoską finezją dostarczając klientom i przyjaciołom naszej pracowni krawieckiej ubrania, które sami z największą przyjemnością byśmy nosili!

bottom of page